Amikor gyermekkori szűrővizsgálatokról van szó, akkor ennek fő célja, hogy megelőzzük a betegségeket. Amennyiben sikerül felismerni az esetleges problémákat és betegségeket, azzal gyógyíthatóvá és kezelhetővé tesszük azokat.
Ellenkező esetben, amennyiben elhanyagoljuk azokat, akkor előfordulhat, hogy súlyosabb következményekkel kell szembenéznünk. A kóros elváltozások nem csak gyermekkorban okoznak problémát, hanem felnőttként is meg kell küzdenünk azokkal. Érdemes a magán egészségügyi szektorban nézelődni és egy kalkulátor segítségével csomagot választani.
A gyermekkori szűrővizsgálatok fő célja
A prevenció tulajdonképpen annyit jelent, hogy rendszeresen megjelenünk a szűrővizsgálatokon. Az egészséges életmódra nevelést már fiatalon meg kell kezdeni, hiszen a védőoltások mellett fontos szempont a betegségek felismerése és kezelése. A tünetmentes állapotban bármilyen probléma hatékonyabban gyógyítható.
Ezekre főleg a kisebb gyermekek esetében van szükség. Amennyiben elváltozást észlelünk náluk, de nem sikerül időben elkapni, az hatással lehet a kicsik testi és lelki egészségére, a szociális fejlődésére.
A tanulási nehézségeket okozó hallás vagy látásprobléma szintén ide sorolható, amit nem árt idejében kivizsgáltatni. Minél korábban megtanítjuk nekik, hogy orvoshoz menni nem gyengeség, annál előbb rájöhetnek arra, hogy ennek milyen kedvező hatásai vannak.
Milyen szűréseken kell részt venni gyermekkorban?
Az első kórtörténet felvétel még szülés előtt megtörténik a védőnői vizsgálat során. A várandós gondozás keretein belül elvégzett szűréseket a szülés utáni követi, amit a világrajövetel után 24 órán belül, a szülészeten tesznek meg. Az állami rendszerbe később számtalan alkalommal el kell látogatni, mint a szemészeti vizsgálat, a hallásvizsgálat vagy éppen a fejlődés vizsgálata.
A születést követő egy napon belül megnézik az orrjáratokat, a nyelőcsövet, a végbélnyílást. Megtörténik a testi fejlettség ellenőrzése, feltérképezik a rendellenességeket, valamint elvégzik a veleszületett csípőficam vizsgálatot is. Távozás után a védőnő 2-3 napon belül, majd 5 napon belül a házi gyermekorvos látogatja meg a családot az otthonában. Megtörténik az újabb anamnézisfelvétel és az általános tanácsadás.
Milyen vizsgálatokon kell részt venni 6 éves korig?
1 éves korig megtörténik a BOEL-teszt, ami egy hallásvizsgálat. Emellett a védőnő figyelemmel követi a testméreteket, a testi fejlődést, a motoros képességeket és az érzékszervek állapotát. 3 és 6 éves kor között évente kötelező a vérnyomásmérés, az énfejlődés, a nyelvi képességek mérése és a kommunikáció figyelemmel követése.
A gyermekorvos további teljes vizsgálatot végez, amikor neurológiai és mozgásszervi problémákat keres. Ha valamilyen fejlődési rendellenességet tapasztal, akkor kérhet egy 15 hónapos és egy 2,5 éves kori kiegészítő státusz vizsgálatot.
6 éves korban pedig jöhet az iskola, 7 éves korban viszont újabb kiegészítő szűrésekre kerül sor, ha a gyermek mégsem kezdte meg a tanulmányait korábban. Onnantól fogva viszont az intézményben kerül sor a vizsgálatokra minden 2. évben.
Az általános testméretek mellett figyelemmel követik a nemi fejlődést, a tápláltságot, a látást, a hallást, a fejlettséget. 11 éves korban pedig megtörténik a színlátás ellenőrzése, míg 16 éves korban egy záró egészségügyi vizsgálat történik, ahol a szív- és érrendszeri betegségeket szűrik ki az iskolások körében.