A tartalomból..
Oszd meg

Az elmúlt hónapokban könnyen lehet, hogy mi is hoppon maradtunk akkor, ha valamilyen gyógyszert kellett kiváltanunk, megvásárolnunk. A gyógyszerhiány ugyanis sajnos egyre több tagállamban jelent Uniós szinten komoly problémát, ez alól pedig Magyarország sem kivétel.

Jobb esetben a gyógyszerész tud javasolni egy másik, hasonló hatóanyaggal rendelkező gyógyszert, vagy készítményt, rosszabb esetben azonban a türelmünket kérik, hiszen a legtöbbször ők sem tudják hogy heteket, vagy adott esetben hónapokat kell várni az adott gyógyszerre. Sürgős esetben mindenképpen érdemes lehet felkeresni a környéken lévő gyógyszertárakat, legtöbbször akár telefonon is tudnak tájékoztatást adni arról, hogy az adott gyógyszert náluk meg tudjuk-e vásárolni.

A folyamatosan visszatérő, sokszor hónapokig fennálló probléma azonban meg tudja nehezíteni a mindennapjainkat, főleg ősszel, és télen, amikor minden második ember beteg. Pedig a Covid-19 világjárvány óta az EU különösen nagy figyelmet fordít az egészségügyre, ezekkel az intézkedésekkel azonban ezek szerint nem minden esetben lehet kiküszöbölni a gyógyszerhiányt.

EU-s intézkedések a súlyos gyógyszerhiány enyhítésére

Intézkedéscsomagot fogadott el az Európai Bizottság, ez pedig a hírek szerint nagymértékben segíthet megelőzni a gyógyszerhiányt az EU-ban. Ez az intézkedés amellett, hogy segíthet megelőzni azt, hogy újabb súlyos gyógyszerhiány üsse fel a fejét, akár a jelenlegi helyzetre is megoldást biztosíthat.

Az elmúlt időszakban több gyógyszerből, köztük jó néhány antibiotikumból is számottevő készlethiány volt tapasztalható, számos tagállamban. Az előirányzott intézkedések pedig az Európai Gyógyszerügynökség megerősített megbízására gyógyszerészeti reformokat vezetett be, ezeket pedig nemrégiben tették közzé. Az Európai Bizottság egy korszerű, működőképes szövetséget hoz létre várhatóan 2024-ben, amely főleg a kritikus fontosságú gyógyszerekre fog összpontosítani.

Az Európai egészségügyi Uniót ez a szövetség kiegészíti az iparpolitikai pillérrel, a szövetség pedig leginkább a kritikus fontosságú gyógyszerek hiányát szeretné megoldani, így hoz létre néhány hiánycsökkentő, és kínálatkeltő szakpolitikai intézkedést.

Emellett 2023 októberében indul az európai önkéntes szolidaritási gyógyszermechanizmus, így, ha valamelyik tagállamnak gyógyszerekre van szüksége, akkor azt jelezni tudja a többi tagállam felé, nekik pedig lehetőségük van saját készletükből átadni a hiányzó gyógyszereket.

Emellett a tagállamok olyan szabályozási mentességeket is bevethetnek, mely lehetővé teszi, hogy a betegeikhez még időben eljussanak a szükséges gyógyszerek, így akár a felhasználhatóság időtartamát is lehetőségük van meghosszabbítani, illetve gyorsított eljárásban engedélyeztetve lettek a különböző alternatív megoldások is. Ezzel egyidőben EU-szinten kezdődik meg a a következő télre szükséges antibiotikumok, és a légzőszervi vírusok elleni gyógyszerek beszerzése is.

Ezeknek az intézkedéseknek köszönhetően az iparnak, a nemzeti hatóságoknak, a civil társadalomnak, illetve a Bizottságnak és az EU-ügynökségnek is lehetősége nyílik arra, hogy Uniós szinten irányítsák a súlyos gyógyszerhiánnyal szembeni fellépést, így kiegészítsék az ellátási lánc hiányosságait.