A fogágybetegség napjainkban már egy globális egészségügyi problémának számít, ennek ellenére sokan nem veszik elég komolyan ezt a gondot. A fogágybetegség egyrészt egyéni szinten is veszélyes, de ezeknek a problémáknak igen komoly gazdasági és társadalmi hatásai is lehetnek.
Sajnos még a fejlettebb, nyugati országokban is nagyon sok érintett páciens van, és nagyon gyakran az illető nem is tud a betegségéről. Ebben a cikkben bemutatjuk azt, hogy miért lenne fontos tudatosabban fellépni a fogágybetegség ellen.
Miért jelent nagy problémát a fogágybetegség napjainkban?
Nemrégiben az Economics folyóirat kutatói (Economics Intelligence Unit – EUI) illetve az Európai Parodontológiai Szövetség (EFP) elvégzett egy kutatást ebben a témában, azzal a céllal, hogy felhívja a résztvevők figyelmét erre a komoly problémára. A kutatás eredményeiből bebizonyosodott, hogy nem csupán egyénileg, hanem gazdasági szinten is jelentős előnyökkel járna az, ha jobban odafigyelnénk a fogágybetegség megelőzésére.
Való igaz, hogy a fogágybetegség nem egyik napról a másikra alakul ki, ez ugyanis akár évekig is eltarthat, és a tünetei ilyenkor csak nehezen vehetőek észre. Eleinte csak egy kis fogínygyulladást, fogínyvérzést lehet tapasztalni, ezt az emberek nagy része ilyenkor még teljesen ártalmatlan jelenségnek tartja. Ebben a fázisban még valóban nincs nagy gond, de sajnos ahogy a helyzet súlyosbodik, idővel bekövetkezhet a fogíny gyulladása, és a fogakat tartó csontállomány sorvadása is.
Ez sajnos előbb vagy utóbb a fogak elvesztését is okozhatja. A fogvesztés miatt értelemszerűen sérül a rágófunkció, ez pedig hatással lehet az emésztésre, a beszédfunkcióra, de a megjelenés romlása komoly önértékelési problémákat is előidézhet.
Egyre gyakrabban alakul ki a fogágybetegség
Bár a köztudatban valóban szinte alig szerepel a fogágybetegség, ennek ellenére ez a világ hatodik leggyakoribb egészségügyi problémája. Egy 2017-es kutatás szerint a világ népességének mintegy 11 százaléka szenved súlyos fogágybetegségben. Azonban becslések szerint a fogágybetegség enyhébb formája a Föld népességének akár az 50 százalékát is érintheti.
Sajnos a mai napig az emberek nagy része nem veszi elég komolyan az alapos fogápolást. Pedig a fogágybetegség kialakulásában hatalmas a páciens felelőssége. Fontos beszélni arról is, hogy a fogágybetegség kialakulásának kedvez az is, hogy a legtöbb ember csak akkor indul el a fogorvoshoz, ha már nagy a baj, és amikor már napok óta nem tud aludni a fájdalomtól.
Sajnos a 2×2 perces fogápolási mítosz a mai napig tartja magát, ez alapján pedig sokan úgy vélik, hogy bőven elég 2-szer 2 percig mosni a fogakat, pedig a napi fogápolási rutin része kellene legyen a fogselyem és a fogköztisztító is. Ezt kellene kiegészíteni a rendszeres kontrollvizsgálatokkal, és a professzionális szákhigiénés kezelésekkel.
Ezeknek köszönhetően ugyanis a fogorvosnak lehetősége nyílik arra, hogy az esetleges problémákat még időben diagnosztizálja, ezt követően pedig fel tudja állítani a szükséges a kezelési tervet is.