Elsőként Japánban tesztelik le tengeren az úgynevezett Railgun közepes méretű változatát, mely napjainkban okkal érdemli ki a világ egyik legmodernebb fegyver címét. Erről a fegyverről tudni kell, hogy az elmúlt években számos országban kezdték el a kifejlesztését. De mégis mitől számít olyan különlegesnek, és modernek ez az eszköz?

Napjainkban nincs még elfogadott magyar neve annak a kinetikus fegyvernek, mely az elektromágneses gyorsítás elvére épül. A railgun-t tükörfordításban talán nevezhető „sínágyú” -nak, a közepes méretű változatát nemrégiben kezdték el Japánban tesztelni a tengeren.

A modern fegyver első, lövészeten történő tesztelésére a haditengerészet kerített sort nemrégiben. A The Drive nevű oldal bemutatta azt, hogy az ALTA, vagyis a japán hadsereg beszerzéseiért és logisztikájáért felelős szervezet egy videófelvételt osztott meg azzal kapcsolatban, hogy ők voltak a világon az elsők, akik ezt a fegyvert tengeri környezetben próbálhatták ki.

Ugyanis a Japán Railgun tengeren, és szárazföldön is tarol, a The Drive elmondása szerint pedig ennek a prototípusnak a teljesítményét felvételeken idén tavasszal láthatták először az emberek. A teszt pontos részleteiről bár ezidáig nem számoltak be, a felvételen a tüzelése látható, több szemszögből is.

A fegyver fejlesztését még 2016-ban kezdték el, előzőleg egy kisebb prototípussal kísérleteztek

Korábban néhányan a Railgun halálhírét is keltették, ennek ellenére John Richardson, a haditengerészet vezetője ezügyben így nyilatkozott: „Teljesen elkötelezettek vagyunk a railgun mellett. Továbbra is folytatjuk a teszteket. Kisebb tűzgyorsasággal és kisebb hatótávolsággal már demonstráltuk a képességeit. Most a mérnöki munka következik: fel kell turbóznunk, amíg el nem érjük a tervezett tűzgyorsaságot és a 80-100 mérföldes hatótávolságot.

Tudomásom szerint ezek a fegyverek elképesztő sebességű lövedékeket tudnak kilőni, amik teljes működőképességük birtokában 100 mérföldre is elérhetnek. Úgy tudom, Kína már bemutatta a hajóra szerelt railgunjait. Aggódom amiatt, hogy esetleg lehagynak minket.”

A hírek szerint a most tesztelésre kerülő kinetikus fegyver 40 milliméteres acél lövedéket lő ki, melynek súlya 320 gramm, sebessége azonban akár hiperszonikus is lehet. 6,5 mach sebességgel, vagyis körülbelül 2,230 méter/szekundummal tud haladni a fegyver lövedéke.

Arról azonban egyelőre nincs hír, hogy a japánok pontosan milyen eszközre tervezik a fegyvert felszerelni, ám már van néhány felvetés ezzel kapcsolatban is. Ugyanis még 2015-ben jelentette be a japán haditengerészet, hogy terveik szerint a railgunok a későbbiekben két típusú rombolójukra is felszerelhetőek lesznek majd.

Emellett a The Drive véleménye szerint az is előfordulhat, hogy a railgunok majd azoknál a többcélú rakétavédelmi hajóknál is be lesznek vetve, melyek jelenleg még fejlesztés alatt állnak.  Egyesek szerint pedig a Japán által használt közepes méretű Railgunok leginkább a hajók, illetve a szárazföldi objektumok lokalizált védelme érdekében lettek kifejlesztve.